Действие и приложение
Джинджифилът е естествен антиоксидант и антисептик.
Действа благотворно при рак на яйчниците.
Намалява риска от рак на дебелото черво.
Действа срещу сутришно гадене, при бременни.
Намалява и гаденето по време на пътуване.
Използва като естествено средство срещу киселини – под формата на чай.
Също така се използва като естествен лек за настинки и грип.
Успокоява кашлицата.
Облекчава менструалните болки.
Растението се счита за афродизиак, има невероятно благотворно влияние върху целия организъм.
Джинджифилът е антиеметик (действа срещу повръщане, гадене). Растението действа спазмолитично, антисептичен, антибактериално, антивирусно, противогъбично. Той е антитромботичен агент, аналгетик, успокоява кашлицате, стимулира кръвообращението, има газогоннои отхрачващо действие. Хипотензивен, увеличава притока на кръв към дадено място (локално), стимулира изпотяването, отпуска периферните кръвоносни съдове. Спира повръщането, разрежда кръвта, повишава ниското кръвно налягане, намалява холестерола в кръвта и предпазва от рак при животните.
Джинджифилът стимулира съдодвигателните и дихателни центрове и понижаване на серумните и чернодробни холестеролни нива. Той е много ефективен в клиничното лечение на ревматизъм, остра бактериална дизентерия, малария и възпаление на тестисите. Активен е срещу организми като малария, кандида, стафилококи, салмулела и др. Ефективен при морска болест, облекчава следоперативното гадене. Съдържа и много антиоксиданти, които също спират възпалението. Други компоненти намаляват производството на някои простагландини, като по този начин облекчават болката. Гингеролните веществата, които се съдържат в джинджифила, са полезни при лечение на висока температура и болка. Неговите етерични масла могат да бъдат естествени убийци на вирусите на грипа и настинките. Лекува болки при мигрена.
Използвани части:
Използва се коренището на растението и етеричното масло, което се добавя от него. Коренището се измива, премахва се кората му и се суши в сушилня или на слъце. Изсушеното коренище има белезникавожълт цвят с характерна миризма и вкус.
Начин на употреба:
Джинджифилът се употребява под формата на отвара: 1 чаена лъжичка ситно нарязани корени се варят около 5 минути в половин литър вода. Отварата се прецежда, пие се по 1 чаша 4 пъти дневно преди ядене. Действа за лечението на кашлица.
За лечение на морска болест: 500 мг сух джинджифил на прах се приема половин до един час преди пътуването, а след това 500 мг на всеки 2-4 часа, ако е необходимо. За деца под 6г. се използва половината от дозата за възрастни.
За лечение на гадене, свързано с бременността, жените могат да приемат до 1 грам дневно, но трябва да използват джинджифила само за симптоматично облекчение на гаденето, а не постоянно. Джинджифилът може да се използва за гадене, свързано с анестезия или химиотерапия, но само под лекарско наблюдение.
Лечебни съставки:
Джинджифила съдържа етерично масло (1-3%, включително борнеол и цитрал – зингиберен е 20-30%, мазини, нишесте, танини, смоли, горчиво-парливи съставки, феноли, алкалоид, слузно вещество, олеорезини (4-7.5%, включително гингерол, шогаоли) и др.
Къде се среща?
Растението произхожда от Азия, но най-големият му производител е Индия, от където е култивиран и разпространен в целия свят.
Споделено от http://bilki.pharmacy-bg.com